A konečně jsme opět na cestách

A konečně jsme opět na cestách
23.12.2013 Vánoce jsou co by kamenem dohodil a my se rychle vytrácíme ze zimy a míříme na křídlech Emirates přes Dubai do Thajska

za 6 hodin jsme v Dubaji

za 6 hodin jsme v Dubaji
23.12.2013 Cesta z Prahy do Dubaje byla skvělá, žádné turbolence, letadlo nebylo plné a tak jsem si i na chvíli lehl. V Dubaji jsme přistáli o půlnoci místního času a měli dostatek času na přestup do jiného letadla letícího do Bangkoku.

Vánoce se slaví i při 34 stupních

Vánoce se slaví i při 34 stupních
24.12.2013 Do Bangkoku jsme přiletěli kolem 18 hodiny místního času. Je 24.12. a provoz na letišti je trochu menší než je taky zvykem a tak za 30 minut jsme se vším vyřízeni a nasedáme do taxíka směr centrum města. Připomínka že jsou dnes Vánoce je v podobě mnoha výzdob na každém rohu.

Místo řízku máme kari nudle

Místo řízku máme kari nudle
24.12.2013 Hned po ubytování v hotelu Winsdor suites jsme vyrazili do nejbližší restaurace (food corner) kde si dáváme štědrovečerní menu. Polévka je rybí s nudlemi a místo řízku se salátem jsou to kari nudle, zelenina a výborná pečená kačena.

Sladká tečka na závěr

Sladká tečka na závěr
24.12.2013 Po skvělé štědrovečerní večeři nám to nedalo a sladká tečka nesměla chybět. Zašli jsme si na naší oblíbenou zmrzlinu ke Swensnovi. Ještě teď když píši tento komentář se mi sbíhají sliny - byla opravdu výborná.

Královský palác Bangkok

Královský palác Bangkok
25.12.2013 Asi hlavní turistickou atrakcí Bangkoku je Královský palác kde až do roku 1947 žila celá královská rodina. Areál je hodně rozlehlý a prohlídka Vám zabere celý den.

Pokud je hlad - na ulici ho zaženete

Pokud je hlad - na ulici ho zaženete
25.12.2013 Thajsko je vyhlášeno skvělou kuchyní a výborné jídlo je možné zakoupit přímo na ulici. Skoro na každém rohu najdete pojízdné stánky a pokud je hlad hned ho zaženete - třeba toto maso na špejli stojí 20 batů.

Bangkokská Čínská čtvrť

Bangkokská Čínská čtvrť
25.12.2013 Je to nejstarší část celého Bangkoku, některé malé uličky ještě dýchají starou dobou, ale i zde se pomalu staré baráky loučí a místo nich se budují nové moderní stavby. Ale na trzích stále koupíte mnoho potřebného, ale i zbytečného

Wat Mangkon Kamalawat

Wat Mangkon Kamalawat
25.12.2013 Na kraji čínské čtvrti se nachází zachovalý buddhistický chrám, který obývá mnoho místních mnichů. V centrální části chrámu je mnoho soch buddhů ke kterým se chodí modlit hodně místních věřících.

Z jídel si člověk jen těžko vybírá

Z jídel si člověk jen těžko vybírá
26.12.2013 Zajít si na jídlo je v Thajsku velice jednoduché, má to ale jednu velkou nevýhodu, nevíte co si dřív vybrat. Kromě tradiční thajské kuchyně najdete všude kolem sebe snad všechny možné jídla z celého Světa.

Vyhlídka z našeho hotelu

Vyhlídka z našeho hotelu
26.12.2013 Hotel v kterém bydlíme je umístěn na ulici Sukhumvit, která je známá jako nejdelší ulice světa - z Bangkoku vede až ke Kambodžským hranicím. Hotel má přes 30 pater a z posledního patra je docela pěkná vyhlídka na město.

Zakončení dne v irské hospodě

Zakončení dne v irské hospodě
26.12.2013 Chuť na dobré točené pivo nás zavedla do místní irské hospody Bully´s. I když je to zde na místní poměry docela drahé, tak o hosty nebyla nouze. Na čepu měli 7 různých piv a to jak místních, tak i evropských. Bylo to dobré zakončení dne a zítra míříme do starobylého města Ayutthaya.

Ayutthaya - wat Ratchaburana

Ayutthaya - wat Ratchaburana
27.12.2013 Z Bangkoku jsme docela v pohodě za hodinku dorazili do města Ayutthaya. Toto staré město bylo kdysi hlavním městem velké Siamské říše a to až do vyplenění Barmánci roku 1767. Dodnes po celém městě najdete méně či více rozpadlé chrámy. První který jsme navštívili se jmenuje Ratchaburana a byl jen asi 200 metrů od našeho hotelu.

Ayutthaya - wat maha that

Ayutthaya - wat maha that
27.12.2013 Tento chrám je jednou z nejvíce navštěvovaných památek z celého města a to hlavně kvůli zarostlé hlavě buddhy v kořenech stromu. Ale i ostatní části chrámu jsou na místní poměry docela zachovalé a na fotce vypadají pěkně. Platí se zde vstupné 50 Bth, ale hodně lidí zde chodí zadem, kde je nízká zeď a bez problému se vleze zdarma dovnitř.

Foto ikona celého Thajska

Foto ikona celého Thajska
27.12.2013 Tato hlava buddhy zarostlá mezi kořeny stromu je jednou z nejčastěji fotografovaných míst celého Thajska. Je součástí kláštera Wat Maha That a tuto fotku najdete snad ve všech průvodcích o Thajsku.

Night market plný dobrot

Night market plný dobrot
27.12.2013 V Thajsku se stmívá vždy kolem 18:00 a tak den uteče docela rychle. V každém městě se pak otevírá pro místní obyvatele Night market, kam se chodí hlavně na jídlo - doma si Thajci moc nevaří. Využili jsme velké nabídky různých dobrot a skvěle se najedli - tato ryba stála 40 Kč.

Ayutthaya - wat phra ram

Ayutthaya - wat phra ram
28.12.2013 Dnešní den jsme si půjčili kola a máme v plánu projet co nejvíce starých chrámů v centrální části Ayutthaya. První který jsme navštívili byl Phra Ram. Zas až tak moc se nelišil od těch včerejších.

Slon a Auytthaya patří k sobě

Slon a Auytthaya patří k sobě
28.12.2013 Potkáváme zde hodně slonů, jsou velice pěkně ozdobeni a to platí také pro jejich Mahúta (každý slon má jednoho mahúta nebo-li ošetřovatele a ten s ním žije po celý život). Slon je v Thajsku uctívaný a když se narodí bílí slon je automaticky věnován králi.

Ayutthaya - wat woratho

Ayutthaya - wat woratho
28.12.2013 Sochy buddhů jsou u každého kláštera v hojném počtu, velká většina z nich je oblečena do oranžových látek - stejné co nosí thajští mniši. Místní se pak k nim chodí modlit a nosí jim různé obětiny - většinou ovoce a kytky.

Páreček mini čápů

Páreček mini čápů
28.12.2013 Nevím jak se tito ptáci jmenují, ale celkově je v Thajsku hodně různých druhů ptactva. Tito dva se nechali vyfotit kousek od chrámů u malého jezírka. Ani moc nebyli překvapeni mou přítomností, ale obezřetní byli.

Ayutthaya - wat phra si samphet

Ayutthaya - wat phra si samphet
28.12.2013 Dnešním posledním klášterem na který jsme se přijeli na svých kolech podívat byl Phra Si Samphet. Opět to bylo hodně podobné jako ty minulé a tak jsme už ani nešli dovnitř jen si to zvenku při zapadajícím slunku vyfotili.

Moderní klášter při cestě na hotel

Moderní klášter při cestě na hotel
28.12.2013 Při zpáteční cestě na hotel jsme jeli kolem moderního kláštera, právě se tam konala nějaká slavnost a tak byl u hlavního vchodu plno lidí. Naštěstí sluníčko nasvítilo chrám pěkně zezadu kde nebylo ani živáčka.

Japonský turistický boom

Japonský turistický boom
29.12.2013 Nejvíce turistů je tady z Japonska, jsou opravdu všude, většinou přijedou společně v autobusech, společně si vše vyfotí a pak opět společně jedou za další památkou či zajímavostí. Dokonce i v obchodních domech mají japonské výzdoby a o japonském sortimentu ani nemluvě.

Letní palác Bang pa in

Letní palác Bang pa in
29.12.2013 Cestou z Ayutthaya do Bangkoku se zastavujeme v letním paláci Siamských králů Bang Pa In. Rozsáhlý komplex budov leží na řece Chao Phraya a po staletí sloužil králům jako letní sídlo. Každý nový král nechal něco nového vystavět a tak je zde smícháno hodně různých stylů.

Detail střechy čínského paláce

Detail střechy čínského paláce
29.12.2013 Jak jsem již napsal k předcházející fotce, je zde mnoho staveb a každá má jiný styl, ale asi nejpůsobivější kromě vodního thajského altánku (na předešlé fotce) je zde čínský palác. Ten je celý krásně zdobený zvláště pak jeho střecha.

Tlačenice u weekend market

Tlačenice u weekend market
29.12.2013 Z letního paláce jsme si chytli místní minibus a ten nás za hodinku zavezl až do Bangkoku. Vystoupili jsme u převelikého Weekend Market. Thajci se pyšní tím, že je to jeden z největších trhů světa a při pohledu na tlačenici u jednoho z mnoha desítek východů z tržnice je to klidně i možné.

Prohlídka Grand Palace

Prohlídka Grand Palace
30.12.2013 Dnes odpoledne jsme se vybavili dlouhými kalhotami a vyrazili do Grand Palace na prohlídku tohoto místního skvostu. Vstupné je zde už 500 Bth, ale i tak je zde hrozně moc lidí. Ovšem nelitujeme je tady opravdu co obdivovat.

Temple of the Emerald buddha

Temple of the Emerald buddha
30.12.2013 Tito chlapíci podpírají kolem dokola nejvýstavnější zdejší chrám, který je zasvěcený Smaragdovému Buddhovi. Dovnitř se můžeme jít podívat, ale přes davy návštěvníků toho moc nevidíme a navíc se uvnitř ani nedá fotit.

Malby na zdi kolem areálu

Malby na zdi kolem areálu
30.12.2013 Celá hlavní vnitřní část paláce je obehnána zdí a kolem dokola nacházíme krásně zrekonstruované nástěnné malby. Většinou jsou na nich výjevy z mytologie, hlavně se bojuje s různými démony, ale je zde i mnoho krásných paláců v kterých jsou zakresleni bohové a buddhové.

Buddha Royal Pantheon

Buddha Royal Pantheon
30.12.2013 Tento buddha byl ze všech čtyřech stran ozdobou dalšího z paláců, který nese jméno Prasat Phra Dhepbidorn. Vyjímal se na pěkně barevném pozadí paláce a každý si ho fotil - myslím, že i mně se docela povedl.

Podpěry ozdobných pagod

Podpěry ozdobných pagod
30.12.2013 Na jednom konci vnitřní části paláce stálo několik ozdobných pagod a každou z nich podepírali tito siláci. Všichni byli jinak zdobení a každý byl opatřen také jinou maskou. Opět to bylo místo kde se všichni fotili a fotky z tohoto místa pak najdeme v mnoha průvodcích.

S demonstracemi to není horké

S demonstracemi to není horké
30.12.2013 Když jsme do Thajska odjížděli, tak nám sdělovací prostředky ukazovali demonstrace v Bangkoku a jak se stanuje před úřady a ministerstvy. Dnes jsme celou touto zónou procházeli, je to hned vedle Grand Paláce, a opravdu se tam všude stanuje, ale spíš to vypadá jako jedno velký tržiště a párty - tento pán s hesly na klobouku se nám líbil nejvíc.

Je navařeno Silvestr může začít

Je navařeno Silvestr může začít
31.12.2013 Dnes jsou v celém Bangkoku pro pouliční prodejce čehokoliv žně. Každý kdo má trochu obchodního ducha vytáhne deku rozloží jí u cesty kde probíhají slavnosti a prodává. Také kuchaři se musí činit a navařit dost jídla, dnes budou skoro všichni jíst a pít na ulicích.

Nálada je přímo skvělá

Nálada je přímo skvělá
31.12.2013 Oslavy se musí pořádně připravit a hlavně nálada se musí udržovat už od odpoledne. Tento mladík byl očividně ve skvělé naladě a na příchod Nového roku se moc těší. Takže mu také přejeme Happy New Year.

Hitem oslav jsou svítící čelenky

Hitem oslav jsou svítící čelenky
31.12.2013 Na oslavu příchodu Nového roku jsme šli do centra na Siam square, kde každým rokem probíhají velké akce. Hitem oslav jsou svítící čelenky, které se prodávají na každém rohu. Všichni majitelé čelenek se pak hned fotí a posílají fotky na facebook, aby se pochlubili přátelům.

I zajímavé masky jsou k vidění

I zajímavé masky jsou k vidění
31.12.2013 Na oslavy se tady všichni připravují, někteří přicházejí i v zajímavých maskách aby oslnili. Čím více se blížíme k půlnoci tím více se tady paří, pije alkohol a je tady na Siam Square neuvěřitelně narváno. Přejít jen na druhou stranu ulice dá docela dost práce.

A už je to tady - máme rok 2014

A už je to tady - máme rok 2014
31.12.2013 Stejně jako posledních 5 let jsme ho oslavili mimo ČR a vždy o něco dříve než v Čechách. Oslavy probíhají všude stejně, hodně alkoholu, velkej rámus a po půlnoci samé rachejtle a dělobuchy. Prvního odjíždíme na Koh Chang a těšíme se, že si od toho velkoměstského shonu trochu odpočineme. Všem kdo čtou tento blog přejeme také šťastný a veselý rok 2014.

Bangkok jsme vyměnili za moře

Bangkok jsme vyměnili za moře
01.01.2014 Z Bangkoku se hned po Novém roce přesouváme na ostrov Koh Chang. Jízda autobusem trvá 5 hodin, pak něco lodí a při západu slunce jsme na Koh Changu. Je to třetí největší thajský ostrov a je jen kousíček od kambodžských hranic.

Lonely beach je plná barů a tattoo

Lonely beach je plná barů a tattoo
01.01.2014 Pro svůj týdenní odpočinkový pobyt jsme si vybrali Lonely Beach, podle průvodce by to tady mělo být klidnější než na jiných místech ostrova. Ale i přes toto ujištění to není ráj na zemi, je zde mnoho barů, tattoo salónů, restaurací a obchodů včetně klasické samošky. Moře jsme zatím neviděli, protože jsme dorazili už za tmy - necháme se překvapit.

Warapura resort

Warapura resort
01.01.2014 Ubytování jsme nakonec našli ve Warapura resort, ale uspěli jsme až na několikátý pokus. Je těsně po Novém roce a Thajci mají stále ještě prázdniny a taky je tady hodně turistů. V tuto roční dobu je tady high season a tak je potřeba vše zamlouvat hodně dopředu.

Koh Yuak na obzoru

Koh Yuak na obzoru
02.01.2014 Na Koh Changu se dá za 200 Bth půjčit na celý den motorka. Objížděli jsme ostrov a na jednom z kopečků je pěkný výhled na malé ostrůvky, ten větší se jmenuje Koh Yuak a jezdí tam turisté na lodičkách - prý je tam hezká pláž.

Kai Bae beach

Kai Bae beach
02.01.2014 I takové pláže jsme našli na Koh Changu, bílý písek, palmy a krásné modré moře. Tato se jmenuje Kai Bae beach a je asi 2 km od té naší Lonely Beach.

Rybářská vesnice u Bang Bao

Rybářská vesnice u Bang Bao
03.01.2014 Jižní cíp ostrova se jmenuje Bang Bao a kromě rušného přístavního mola s majákem je zde ještě několik starých rybářských vesnic, které stále ještě žijí trochu postaru. Tato byla například postavená přímo v moři podél starého mola.

Maják Bang Bao

Maják Bang Bao
03.01.2014 Na každém konci ostrova jsou přístavní mola. Severní přístav spojuje ostrov s pevninou a na jihu lodě odplouvají k dalším vzdálenějším ostrovům. Jižní má navíc přednost v hezkém majáku, který je postaven na konci mola.

Koh Chang - sloní ostrov

Koh Chang - sloní ostrov
04.01.2014 Koh Chang znamená v překladu Sloní ostrov, což značí, že kdysi tento ostrov sloni obývali. Dnes jsou k vidění pouze v několika málo rezervacích a jsou zde hlavně jako turistická atrakce. Dokonce slon je součástí vlajky, která se již nepoužívá, ale jednu starou jsem našel na konci ostrova v opuštěné modlitebně.

Malé modlitebny v každé zatáčce

Malé modlitebny v každé zatáčce
04.01.2014 Malé modlitebny jsou zde na ostrově skoro v každé zatáčce. Tuto starou modlitebnu jsem našel právě v jedné z mnoha zatáček. Bylo to takové opuštěné místo a je vidět, že sem se již dlouho nikdo modlit nechodí.

Vchodové dveře do kláštera

Vchodové dveře do kláštera
04.01.2014 I zde na Koh Changu jsem našel starý ale stále ještě používaný buddhistický chrám. Byl kus od ulice a před ním byl již postaven klášter nový, ale ten starý měl pěkné staré zamknuté dveře.

Psí život v Thajsku

Psí život v Thajsku
05.01.2014 Psí život se za 20 let co jsem byl v Thajsku poprvé v mnohém změnil. Kdysi to byly tlupy polodivokých nikomu nepatřících smeček, potloukali se všude kde by něco našli k jídlu. Dnes jsou to většinou domestikovaní tlustí psi, kteří se k někomu hlásí a někdo je opatruje. Jak bohatne thajská společnost, tak se i psi mají o dost lépe.

poslední foto z Koh Changu

poslední foto z Koh Changu
05.01.2014 Dnes jsme se rozhodli, že povalování na pláži nám moc nesedí a tak se vracíme do Bangkoku. Co v krátkosti říci o Koh Changu - pokud navštívíte ostrov tak se ubytujte co nejvíce na jihu, tam je to ještě čisté, jinak resorty jsou plné ruských turistů a doporučuji si půjčit skútr a jste nezávislí a uvidíte z ostrova to nejlepší.

Kanály v Damnoen Saduak

Kanály v Damnoen Saduak
06.01.2014 Moře jsme během jednoho dne vyměnili za říční kanály v městě Damnoen Saduak. Je to asi 100 km od Bangkoku a hlavní atrakcí jsou tady plovoucí trhy. Ty se konají pouze ráno, ovšem my jsme přijeli už večer, aby jsme si to tady vše prohlídli i bez turistů.

Vše se vozí na loďkách

Vše se vozí na loďkách
06.01.2014 Vodní kanály již odpoledne zejí prázdnotou, moc se toho tady neděje, ale i tak jsme potkali několik lodiček jak převážení různé zboží a nebo něco někam stěhují. Tato paní byla přítomností turistů v tuto dobu asi tak překvapená, že nám i v pohodě zapózovala.

Po ránu s dobrou náladou

Po ránu s dobrou náladou
07.01.2014 Hned v 7 hodin ráno jsme už byli na plovoucím trhu abychom viděli jaký je tam šrumec ještě před tím než z Bangkoku začnou proudit davy turistů. Nálada byla u některých prodejců výborná, naopak někteří hlavně ty na suchu ještě dospávali.

Budhisti si také přišli pro své

Budhisti si také přišli pro své
07.01.2014 To co jsme už viděli třeba v Kambodži se děje i tady. Mladý budhista objíždí na loďce s kasičkou všechny místní prodejce a ti mu vždy přispějí nějakou tou bankovkou a on za to odříká modlitbu.

zelenina byla opravdu ukázková

zelenina byla opravdu ukázková
07.01.2014 Ne to nejsou umělé napodobeniny to je opravdická zelenina. Byla na loďce krásně poskládaná, paní která jí prodávala se o ní starala, pořád přeskládávala aby to dobře vypadalo - přeci se hlavně kupuje očima.

thajská vyrovnaná babička

thajská vyrovnaná babička
07.01.2014 Na loďce připlula až k nám velice pomalým pohybem, zastavila se a koukala na ten šrumec kolem s klidným pohledem. Že jí pořád fotím jí vůbec nevadilo ani jednou se na mne nepodívala, ani žádné gesto. Že jí fotím ale moc dobře věděla - byl jsem od ní tak 2 metry.

klasická čínská restaurace

klasická čínská restaurace
08.01.2014 Dnes jsme opět zavítali do bangkokské čínské čtvrti. Čínská čtvrť je zde velice populární, protože zde seženete mnoho zajímavého zboží. Každá ulice je specifická jiným sortimentem, někde prodávají jen brýle, jinde látky, pak ovoce a obvyklý je shluk jídelen a restaurací - toto je klasická čínská rodinná restaurace.

Tuk tuk - originální asijské taxi

Tuk tuk - originální asijské taxi
08.01.2014 Tuk tuků je v Asii mnoho druhů, nejznámější je ale toto thajské - nebo spíše to co jezdí v Bangkoku. Každá oblast má svého výrobce a třeba už 100 km od Bangkoku v Ayutthaya už jezdí jiné tuk-tuky. Všude ale jsou řidiči tuk-tuků fikaní a jízda se s nimi už tolik nevyplatí - speciálně turisty se snaží pěkně natáhnout.

Pořádné vedro

Pořádné vedro
09.01.2014 Dnes jsme byli v Bangkoku poslední celý den, venku sluníčko opravdu pořádně hřálo a tak mnozí prodavači ve své pružnosti začali prodávat pěkné místní kloboučky. Ty samé jsme už viděli také prodávat na plovoucích trzích.

Ulice neřesti Soi cowboy

Ulice neřesti Soi cowboy
09.01.2014 Thajsko a Bangkok je už dlouhá léta vyhlášený taky jako sexuální destinace. Najdete zde několik ulic, které jsou plné go-go barů a "masážních" salónů. Jedna taková ulice se jmenuje Soi Cowboy a je dokonce uvedená v turistických průvodcích, kdo tam chodí? většinou zvědaví turisté a nebo západní důchodci, kterých po ulicích Bangkoku uvidíte s mladými thajkami docela dost.

Thajsko skvělá zimní destinace

Thajsko skvělá zimní destinace
10.01.2014 Thajsko je pro evropany opravdu velice výhodnou zimní destinací. Od listopadu do března je zde hlavní sezóna a tudíž nejlepší počasí, sluníčko svítí, teploty kolem 30 stupňů. Jsou zde přátelští lidé, výborné jídlo, krásné moře, infrastruktura na vysoké úrovni a to vše za málo peněz, případně pokud chcete a máte na to i za hodně peněz, ale servis pak tomu odpovídá. Nedivím se, že Thajsko je top světovou turistickou zemí.

Pouze pár hodin v Dubai

Pouze pár hodin v Dubai
11.01.2014 Letecká společnost Emirates se snaží cestování lidem zpříjemnit. Pokud v Dubai při přestupu čekáte více jak 8 hodin, tak zdarma zajistí hotel a jídlo. Takže jsme si 12 hodin čekání na náš let zpříjemnili v hotelu a na chvíli jsme se šli i podívat do města.