Srí Lanka

Ostrov čaje a teplého počasí

HISTORIE

V dávných dobách byl ostrov znám pod různými jmény. Starořečtí zeměpisci mu říkali Taprobané, Arabové ho označovali jako Serendib. Portugalci, kteří sem připluli v roce 1505 ho zanesli na mapu jako Ceilão, z čehož vzniklo pozdější anglické Ceylon a české Cejlon.

Původ slova Cejlon se odvozuje ze sanskrtského Sinhala (i hlavní etnická skupina srílanských obyvatel se dodnes nazývá Sinhálci): sinha znamená v sanskrtu „lev", celý název lze interpretovat jako „lví krev". Protože lvi na Srí Lance nikdy nežili, obvykle se předpokládá, že jde o odkaz na lvího muže, hrdinu, podle pověsti dědečka prvního krále Vidžáji.

Římský dějepisec Ammianus Marcellinus ve 4. století mluvil o obyvatelích ostrova jako o Serandives. Předpokládá se, že -dives pochází z indického dwīpa, „ostrov", dohromady tedy „ostrov Seranů", kde Serané snad mají být Sinhálci. Obdobnou etymologii má i název Sielen Diva, zaznamenaný řeckým mořeplavcem Kosmasem Indikopleustem v 6. století. Sielen už je pak bezprostředním předchůdcem portugalského Ceilão.

Cejlon byl oficiálním názvem ostrova i země až do roku 1972, kdy byl stát přejmenován na „Svobodná, suverénní a nezávislá republika Srí Lanka", v roce 1978 pak byl tento název změněn na „Demokratická socialistická republika Srí Lanka". Tento název se odvozuje ze sanskrtského slova laṃkā, znamenajícího „zářivá země"; takto byl ostrov popisován ve starých indických eposech Mahábhárata a Rámájana. Do češtiny se původně, zřejmě pod vlivem angličtiny, přepisoval jako Srí Lanka.

V roce 1505 k ostrovu poprvé dopluli Portugalci, v 17. století je na ostrově vystřídali Nizozemci. Celý ostrov však plně ovládli teprve Britové na přelomu 18. a 19. století. V roce 1802 se ostrov stal britskou korunní kolonií Cejlon. Britové ekonomicky i při správě ostrova velmi výrazně využívali Tamily, a to nejen místní obyvatele, ale také z Indie nově přivezené příslušníky tamního tamilského etnika.

Srí Lanka je demokratickou socialistickou republikou v rámci Commonwealthu. Podle ústavy z 16. srpna 1978 je hlavou státu prezident, který stojí rovněž v čele vlády a je vrchním velitelem ozbrojených sil. Prezident je volen ve všeobecných volbách na maximálně 2 šestiletá funkční období. Z členů parlamentu pak vybírá premiéra a po konzultaci s ním jmenuje členy kabinetu. Premiér zastupuje prezidenta ve funkci v případě, že tento nemůže vykonávat úřad. Zákonodárná moc je v rukou jednokomorového parlamentu, do nějž je voleno 225 poslanců na šestileté volební období.

Oficiálním hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte, do kterého bylo již v rámci decentralizace přeneseno sídlo parlamentu. Většina státních institucí však dosud sídlí v Kolombu, ze kterého budou postupně v budoucnu přenesena. Ve skutečnosti je Kotte jedním z předměstí Kolomba a většinou není považováno za zvláštní město. Velmi důležité město je Kandy (někdy též Kendy), bývalé sídlo Sinhálských králů ležící v centrální vrchovině. Sjíždějí se tam buddhisté z celého světa, protože v Chrámu Zlatého zubu je podle legendy uložen zub Buddhy Gautamy. Oblíbené je též přístavní město Galle (Gálla), nejdůležitější pro holandské kolonizátory a téměř 2000 m n. m. ležící Nuwara Eliya, sídlo boháčů a centrum pěstování čaje a obchodu s ním.


ZÁKLADNÍ INFORMACE

Originální název: Sri Lanka Prajatantrika Samajavadi Janarajaya

Český název: Srílanská demokratická socialistická republika

Užívaný název: Srí Lanka

Anglický název: Sri Lanka

Rozloha: 65 610 km2

Využití plochy: 14 % orná půda, 7 % pastviny, 32 % lesy, 47 % ostatní

Reliéf: nejvyšší bod - Pidurutalagala (2 524 m)

Vodstvo: nejdelší řeka - Mahaweli (330 km)

Klima: tropický pás

Biota: tropické deštné lesy

 

Hlavní města: Colombo (615 000 obyv.) a Kotte (109 000 obyv.)

Správní členění: 8 provincií

Vyhlášení nezávislosti: 1948

Forma vlády: parlamentně prezidentská

Státní zřízení: republika

Členství: OSN, Commonwealth

Počet obyvatel : 21 324 791

Hustota zalidnění: 325,0 ob/km2

Národnostní složení: Sinhálci 74 %, Tamilové 18 %

Náboženství: buddhisté 70 %, hinduisté 15 % křesťané 8 %, muslimové 7 %

Střední délka života - muži: 73,08 let

Střední délka života - ženy: 77,28 let

Úřední jazyky: sinhálština, tamilština

Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): CL

Jízda: vlevo

Internetová doména: .lk

Čas k SEČ: +4,5


Zajímavá místa, které by jste neměli vynechat

Srí Lanka leží v Indickém oceánu asi 30 km od pobřeží Indie. Pro jeho návštěvu je vhodná kterákoliv roční doba, leží totiž v tropickém pásmu a to kromě vysokých teplot znamená i tropické lijáky. Nejlepší dobou kdy se na Srí Lanku vypravit je  prosinec až březen (platí pro pláže) a pokud chcete prozkoumat hlavně vnitřní část ostrova (historický městský trojúhelník) tak ideálem je duben až prosinec.

Pro fotografa je pak doba návštěvy ideální asi začátkem roku a pokud chcete projet celý ostrov tak Vám na to stačí asi tři týdny a pokud si chcete k tomu i odpočinout tak měsíc je ideální. Mnoho míst je na Srí Lance zajímavých a tak se podívejte na naší fotogalerii, kde najdete seznam všech míst která jsme navštívili a také zdokumentovali - snad najdete inspiraci pro Vaše cestování. Pokud máte zájem prožít podobnou cestu a itinerář se Vám líbí, tak nás kontaktujte jsme připraveni Vám pomoci. Případně také nabízíme kompletní průvodcovské služby a tak celou cestu za Vás připravíme, zrealizujeme a níže uvedená místa bez jakýchkoliv starostí navštívíte.


Internetové stránky, které by se mohly někdy hodit


Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora - Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.